Obchod

Je muzika! NOVINKA

Karel Markytán
Rok vydání: 2024
 1. Je Muzika!
 2. Takový den
 3. Kafe na mrakodrapu (Ech, synku)
 4. Součástí plánu
 5. Slavnosti
 6. Advent
 7. Tak trochu superstar
 8. Jiskra
 9. Svět můj i tvůj (Ach, dcerunko)
 10. Plechové boudy
 11. Obrázky z léta 2020 (Du-důby-dam)
 12. Co kočky ví
Běžná cena: 359 Kč Vaše cena 329 Kč

Jeden ze zakládajících členů stále aktivního AG Fleku  přichází po delší pauze se svým druhým samostatným, až na výjimky opět autorským albem s názvem „Je muzika!“.

Na nahrávce produkované Petrem Vavříkem, hrajícím zde také na basu se kromě něj objeví v sestavě "studiové kapely" i „flekovský“ kytarista Petr Hoffmann, bubeník Marcel Gabriel a klávesák Milan Nytra. V duetech s Karlem Markytánem zpívají brněnský písničkář a herec Martin Kyšperský z kapely Květy a písničkářka Eliška Lajdová ze Zlína. Další hosté jsou Luboš Novotný na lap steel, na trumpetu Pavel Skopal, v jedné písni zazní sbor Mužáků ze Zlína a doprovodné vokály nazpívali Markéta Vodičková a MIchael Markytán. Album obsahuje dvanáct skladeb včetně titulního singlu  Je muzika!

Význam hudby pro Karla Markytána se promítnul i do názvu nahrávky. “Vykřičník je zdůraznění významu něčeho tak nedoceněného, jako je hudba! Je to nejdůležitější věc hned po základních životních potřebách. Ale všichni to ještě nevědí,” říká s úsměvem Karel Markytán, zároveň ale hned dodává, “ale vážně: jasně, že je to osobní, někdo třeba pěstuje kaktusy, ale pro mě je právě muzika cestou k vytěsnění problémů, z bláta ven. A taky jsem chtěl, ať název zní vesele, když mé písničky jsou často „zamyšlené“.

Pisničkářství v plném rozsahu od balad až po folkrockovou polohu, je to, co je Karlovi Markytánovi blízké. Je to jasné i z jeho předchozích nahrávek, i z jeho autorského podílu v současné domovské kapele AG Flek. “Na repertoáru AG Fleku se podílelo několik autorů, proto je barevnější. Písně jsou typické hlavně melodikou Iva Viktorina, já na rozdíl od něj jsem víc písničkář, pro mě slova a výpověď nejdou až za muzikou,“ zamýšlí se Karel Markytán nad rozhodnutím natočit sólové album. “Ale tím vůbec nezpochybňuju význam nápadu v nápěvu! Přiznám se, že psaní písní je pro mě neodmyslitelnou potřebou a po hotové desce, ať už své, nebo flekovské, přemýšlím, co dál. Asi to tak dělá každý, kdo to nezabalil. A nové album je jedním ze způsobů prezentace. Na písních dělám nesoustavně, ale vytrvale, nosím je v hlavě a ve světlých okamžicích „zostřeného vnímání“ nápady dozrávají. Trvá mi to, nejsem žádný rychlík a pohání mě jen všelijak zdůvodňovaná ctižádost a potřeba sdělení. ” 

Když v roce 1977 vznikl AG Flek, Karel Markytán byl u toho. Tato kapela stále koncertuje a tak potřeba vytvářet novou kapelu pro sólový projekt není tak důležitá. Karel Markytán přistupuje k dalším výzvám s rozvahou zkušeného barda a na otázku, zda budou i sólové koncerty, říká: “Uvidí se. Naštěstí, s nápadem zhudebněné pocity a živě s hudbou sdělované emoce přináší jistý druh intimity, kterou na internetu nenajdete. Pořád je naděje, že je pro koho psát “neprvoplánové” písně. Chci tomu dát nějaký smysl, kudla, když ráno vstanu. A třeba to, co dělám, bude někoho zajímat.