NOVÉ CD PRÁVĚ VYŠLO!

O ALBU

„O takové hudbě nemá cenu číst, ta se musí zažít…“ Slova, jež v roce 1999 uzavírala recenzi tehdejšího alba legendárního AG Fleku, platí i o dlouho očekávané novince Podnohama zem. Od vzniku zlínské skupiny v roce 1977 je to teprve třetí dlouhohrající kolekce, na níž se rovnocenně představuje legendární sestava tří zpěváků (a dvou autorů) Ivo Viktorin, Blanka Táborská a Karel Markytán. Díky účasti mnoha hostů jde také o nejpestřejší album skupiny. Pestré však neznamená roztříštěné: Vysoká zvuková kvalita – otisk pečlivé práce ve vyhlášeném Studiu V Ivo Viktorina – nahrávce dodává jednotnou tvář, která uspokojí i nejnáročnější posluchače.

Autorsky si Ivo Viktorin a Karel Markytán nové album rozdělili. Oba napsali po pěti písních, které jsou odrazem jich samotných jak v hudebním cítění, tak v textech. Blanka Táborská dostala od každého z nich dvě skladby, ostatní si autoři ponechali pro sebe. Jedenáctá skladba pochází ještě z 80. let, z období první desky AG Fleku, a s doprovodem typického flekovského sboru ji sólově nazpíval autor textu Karel Markytán. Album dostalo název podle písně Podnohama Zem, která symbolicky uzavírá vše, co bylo prožito, bez patosu, s lehkostí a energií a především s nadhledem zkušeného pozorovatele světa. Světa, který přes všechnu svou tvrdost zůstává barevný a pozoruhodný.

Třebaže je nové album návratem AG Fleku do studia po osmnácti letech, skupina ani její členové v mezidobí nezaháleli. Karel Markytán vydal v roce 2001 sólové CD Konec sladkostí a v roce 2005 nahrál desku Večírek se skupinou Odpolední směna. Ivo Viktorin se v roce 2005 připomněl sólovou nahrávkou Vlna za vlnou, na niž si jako hosta přizval Blanku Táborskou. Skvělou koncertní formu skupiny pak mohli fanoušci ocenit na záznamu vystoupení ze Zlína-Malenovic, který vyšel na DVD (2009) a na CD (2012).

Nové album Podnohama Zem vznikalo od dubna 2014 do února 2018 a za tu dobu je svou účastí zpestřila řada významných muzikantů. U baskytary se střídali dlouholetý člen AG Fleku (též důležitý vokalista) Josef Šobáň a Petr Vavřík, který měl na starosti také mastering nahrávky. Za bicími seděli Marcel Gabriel a David Velčovský, s kytarami vypomohli Michael Vašíček a Petr Hoffmann, k pestrosti alba dále přispěli Luboš Novotný (lap steel), Aliaksandr Yasinski (akordeon) nebo Ruda Březina (saxofon). Důležitým detailem je v písni Vnitřní archeologie arménský dechový nástroj duduk v rukou slovenského mistra Marka Pastírika (na albu hraje též na saxofon) a kontrabas, který bravurně nahrál muž se zkušenostmi z jazzu i folkloru Marian Friedl.

Seznam písní:

1. Akvarel
2. Stojedna dní
3. Chmýří
4. Láska se neztrácí
5. Létavo
6. Vnitřní archeologie
7. Vesmírné smetí
8. Sentiment
9. Slovo napořád
10. Anonymní přátelé
11. Podnohama Zem

Hudba: Ivo Viktorin (1,3,6,8,10,11) / Karel Markytán (2,4,5,7,9)
Texty: Ivo Viktorin (1,3,6,8,11) / Karel Markytán (2,4,5,7,9,10)

Ilustrace a výtvarné zpracování obalu – Barbora Bau Benčíková
Návrh obalu – Ivo Viktorin
Předtisková příprava – Zuzana Pálešová

Nahráno – duben 2014 – únor 2018 ve studiu V ve Zlíně, Létavo a Stojedna dní a Michaelovy party pro Karla ve studiu „Michael“ v Benešově u Boskovic
Mix – Ivo Viktorin, Petr Vavřík, Marcel Gabriel
Mastering – Petr Vavřík